Содержимое материала:
Сабақ: |
Мектеп:№41МЛ
|
||||||
Күні: 18.04.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Нургожина |
||||||
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: 24 |
Қатыспағаны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
4-БӨЛІМ: Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер Тірі ағзалардың қасиеттері |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.1.Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау
|
||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттерді атайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірі ағзалардың ерекше қасиеттерін біледі. Жер шарында түрдің сақталуына әсер ететін қасиеттерді сипаттап айтады. Кейбір оқушылар орындай алады: Тірі ағзалардың кейбір қасиеттерінің айырмашылықтарын айқындап оларға мысалдар келтіреді. |
||||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||||
Тілдік мақсат |
Пән бойынша оқыту мақсаты:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
||||||
Құндылықтарға баулу |
|
||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану- тірі ағзаларға тән қасиеттер |
||||||
Алдыңғы білім |
Жалпы тірі ағзаларға тән ерекшеліктерді біледі |
||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрі |
Дереккөздері |
|||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин
|
І ШИРАТУ « Бинго» әдісі Оқушылар ортаға шығып шеңбер құрады, қолдарындағы түймедаққа өткен тақырып бойынша өздері білетін табиғаттағы қауіпті құбылыстарды жазады. Оқушылар кезекпен жазғандарын оқиды. Ең көп жазған оқушы анықталады және бағаланады. ІІ Топқа бөлу «Түймедақ» әдісі Ширату бөлімінде қолданған түймедақтың түсіне қарай үш топқа бөлінеді. Қызыл, көк, жасыл |
Ақ қағазға салынған түймедақ суреттері Түймедақ суреттері |
|||||
Сабақтың ортасы 27 минут
5 минут 10 минут 18 минут
|
С. «Болжау» әдісі. «Тірі ағзалардың қасиеттері» бейнефильмі көрсетіліп, жаңа сабақ тақырыбын анықтау. 1.Бұл фильм не туралы? 2.Тірі ағзалар туралы не білеміз? 3. Бейнефильм арқылы сабақ тақырыбын болжай аламыз ба? 4.Сабақ не туралы деп ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау
1-тапсырма Оқулықпен жұмыс. Ж. Мәтінді мұқият оқып шық. Тірі заттарды- ағза деп атаймыз. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттері мен белгілері болады: жасушадан құрылуы, қоректенуі, тыныс алуы, зәр шығаруы, көбеюі, қозғалуы, тітіркенуі, бейімделуі, өсуі және дамуы. Жасуша- ағзада өз бетінше зат алмасуды жүргізе алатын, тірі ағзаның ең кіші бөлігі. Қоректену— ағзаның тағам арқылы қажетті энергияныжәне затты қабылдауы. Көбею— белгілі бір тіршілік иелерінің жойылып кетпей, сақталып қалуына көмегін тигізеді. Қозғалыс— тірі ағзалардың тағы бір ерекшелігі. Тітіркену— сыртқы ортадан келген әсерлерді қабылдауы және жауап беруі. Тапсырма:
ҚБ: «Бес саусақ» әдісі 2-тапсырма Т.« Суретті коллаж» әдісі арқылы суреттерді тақырыпқа сай жинақтап,сурет арқылы тірек сөздер құрастырады. Оқушыларға суреттерді тақырыпқа сай жинақтап,сурет мазмұына қатысты сөздер тізбегін жасайды. Дескриптор:
Саралау жұмысы жуан және жіңішке сұрақтар арқылы жүргізіледі. ҚБ: «Бес саусақ» әдісі 3- тапсырма «Ұшақтар шеруі» әдісі Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында 3 топқа ұшақтар беріледі. Оқушылар топпен ақылдаса отырып жаңа сабаққа байланысты қорытындылау сұрағын жазып бір- біріне жолдайды. Топ мүшелері ұшып келген ұшақты қабылдап алып сұрақтарға жауап береді. |
Бейнефильм Мәтін Massaget.kz Презентация Оқулық Конверттегі суреттер Қағаздан жасалынған ұшақтар |
|||||
Сабақтың соңы: 2 мин.
|
Сабақты қорытындылау: Оқушының аты- жөні: Бүгінгі сабақ…….. Тапсырмалар мен үшін…. Мен үшін оңайы….. Мен үшін қиыны……. Кері байланыс: «Сөйлемді аяқта»
|
|
|||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
|||||
Рефлексия
|
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|