Содержимое материала:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:1С Ағартушылық идеяларының таралуы. |
||||||||||||||||||||||
Күні: . |
Мұғалімнің аты-жөні: Қайырбай Фарида |
|||||||||||||||||||||
Сынып: 8 (7) |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Еуропалық билеушілердің қайсысының ағартушылық ұстанымы артық болды |
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.2.1.1 Қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау 7.2.3.2 ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: «Ағартушылық дәуір» ұғымын түсінеді, ағартушы ғалымдардың идеяларын ажыратады. Көпшілігі:Ағартушылық дәуірде адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтайды; Кейбірі: дін рөлінің шектелуі негізінде ағартушылық дәуір идеяларының қоғам дамуына ықпалын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
дін рөлінің шектелуінен адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді атайды; Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын түсінеді |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Еуропалық билеушілердің қайсысының ағартушылық ұстанымы артық болғанын анықтайды. Қарапайым халықтың дінге көзқарасы неге өзгере бастағанын анықтайды (айтылым). ағартушы ғалымдардың идеяларын ажыратады (жазылым). Оқушылар: Еуропалық билеушілердің қайсысының ағартушылық ұстанымы артық болғанын анықтайды. Қарапайым халықтың дінге көзқарасы неге өзгере бастағанын анықтайды (айтылым). ағартушы ғалымдардың идеяларын ажыратады (жазылым).
|
|||||||||||||||||||||
Пәндік лексика және терминология : ағартушылық,тәжірбие, эмпиризм сөздерін еске түсіреді. |
||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог∕ жазылым үшін пайдалы тілек бірліктер Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||
Халық карольдің саясатын неге жақтырмады? Людовик кітап оқуға неге тыйым салды? |
||||||||||||||||||||||
Жазылым үшін ұсыныстар.
|
||||||||||||||||||||||
Мен ағартушылардың идеялары адамдар өміріне ,қоғамның дамуына көп ықпалы болды деп есептеймін,себебі—————. Бұдан мен мынадай қорытындыға келдім ———-. Мен үшін ең маңызды ағартушылық идея —— болды,өйткені——Мен ағартушылық дәуір қайраткерлерінің тұжырымдарындағы——-болса,қоғам әділ, адамдар арасында теңдік болар еді деп ойлаймын. |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» тұжырымы бойынша зайырлы қоғам және жоғары руханият.Қазақстан Республикасында дін мемлекет басқару ісіне араластырылмайды |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Европалық мемлекеттердегі діни көзқарастардың басымдығы туралы ұғымдары бар. ХIVғ кароль Людовиктін дінді қолдау саясатын біледі.Жаңа тақырыпты талқылау барысында қолданады. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8мин
Жалпы саыныпқа
|
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Бүгінгі сабағымыз сәтті өтсін деген ниетпен тақтаға жұлдызды іліп қоямын. Сондықтан, әрқашан да жұлдыздарың жанып, аңсаған армандарыңа жете беріңдер, бүгінгі сабағымыздан тек жақсы нәтиже көрсетулеріңізді тілеймін. Топқа бөлу. Оқушыларды топқа бөлу үшін алдын ала дайындалған түрлі — түсті қағаздар арқылы 3 топқа бөлемін. ІІІ топ «Ақылдыла р» (жасыл түс) Тапсырма 1. «Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау үшін сұрақтар қойылады. Европа елдерінде ортағасырларда шіркеу неге басты роль атқарды ? Ағылшын каролдері тарапынан шіркеуді қолдау қандай келеңсіздіктерге әкелді? Қарапайым халықтың дінге көзқарасы неге өзгере бастады? Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Жаңа тақырып. Оқу мақсатын тақтаға жазып,таныстырамын. |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин Жекеше жұмыс
|
Оқушыларға оқулықтағы мәтінді оқуды тапсырамын. Тапсырма 2 . Эвристикалық әңгіме арқылы оқушылардан мәтін бойынша түсінгендерін сұраймын.
Дескриптор: 1. «Ағартушылық дәуір» ұғымына анықтама береді. 2. Өкілдерін атайды. 3. Д.Дидроның қатысын анықтап,түсіндіреді Тапсырма 3. 1-топ. Дереккөзбен жұмыс. Екатерина және Людовик XVI ағартушылық идеяларын қосымша мәтіннен оқып,«Т» кестесінде салыстырады. 2- топ Фишбоун жасайды. Неге ағартушылық идеология алғаш классикалық формада Францияда дамыды? Проблеманы анықтап, себеп және фактыны келтіреді, қорытынды жасайды
3 – топ Венн диаграмасы: ортағасырдағы ғылымның дамуы мен қазіргі ғылымның дамуын салыстырады
|
П.П.Черкасов «Людовик XVI и Екатерина 1774- 1776гг»
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||
Соңы . 8мин |
ҚБ: «2жұлдыз,1тілек» Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.
ҚБ Т1. Семантикалық карта.1 -топ «Ағартушылық дәуір» өкілдерінің тұжырымдарын ажыратады.
Дескриптор:
ҚБ Т2. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыптың мәнін ашу . 1.Неліктен ағартушылардың идеялары ұсақ буржуазияның ұранына айналды? 2.Ағартушылық идиология адамдар өмірінің қай саласынан көрініс берді? Мен ағартушылардың идеялары адамдар өміріне ,қоғамның дамуына көп ықпалы болды деп есептеймін,себебі—————. BБұдан мен мынадай қорытындыға келдім ———-. Мен үшін ең маңызды ағартушылық идея —— болды,өйткені——Мен ағартушылық дәуір қайраткерлерінің тұжырымдарындағы——-болса,қоғам әділ, адамдар арасында теңдік болар еді деп ойлаймын. Калыптастырушы бағалау: «+,-,керемет»әдісі арқылы жүреді. Дескриптор: — Қоғамдағы өзгерістердің себептерін айтады — Ағартушылардың идеяларын талдайды. — Ағартушылардың идеяларының қоғамға ықпалын дәлелдейді.
Рефлексия. «Серпілген сауал».Оқушылар допты серпіп лақтыру арқылы сабақты қортындылайды. Ағартушылар идеялары қоғамның дамуына ,ғылымның дамуына өз үлестерін қосты.Келісесің бе?
А оқушы ,Б пікіріне қосыласың ба? Б,Ажауабын тағы қалай толықтыруға болады? В оқушы айтылған пікірлерді бір сөзбен қалай тұжырымдауға болады?
Сабақ мақсатына оралып, қаншалықты түсінгендері туралы сұрап, әңгімелесемін. Үйге тапсырма:1 .Қосымша ақпарат жинау. 2.Сөзжұмбақ құрастыру .
|
|
||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушы-ларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік тех-никасын сақтау |
||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар: 1-топта қабілетті оқушылар болды.Олар дереккөздер арқылы саралау тәсілімен қосымша берілген мәтінмен жұмыс істеді.П.П.Черкасовтың « Людовик және Екатерина» кітабының 155 бетінен үзінді берілді |
Эвристикалық әңгіме,дереккөздермен жұмыс барысында Ткестесі,Фишбоун органайзері,Венн диаграммасы,Қалыптастырушы бағалаудың1.Семантикалық карта,2. Ойлан,жұптас,бөліс тапсырмалары арқылы оқушылар бағаланды. |
Оқушылар сабақ барысында туындайтын қауіп-қатердің алдын алу шараларын белгілейді. |
||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқу болды,неліктен |
|
|||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|