Вектор ұғымы. Коллинер векторлар

Содержимое материала:

Білім беретін ұйымның атауы

3 ЖББМ

Пәні

Геометрия

Бөлімі

Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу

Педагогтің аты-жөні:

Тәжібаева Ұлдай

Күні:

11.10

Сыныбы:

9

Сабақтың тақырыбы:

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.3.4. Екі вектордың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу қолдану

Сабақтың мақсаты:

1) Тақырып жұмыс жасау оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.

2) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

3) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Топтық жарыс,алға ұмтылуға үйренеді.

жұмысты талқылауға үйренеді. Оқушылар критерий шығаруды үйренеді.

Тапсырмаларды орындайды және бағалайды

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Жаңа білім

Пәнге тән лексика мен терминология

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Қазақша

Русский

English

Барлық бұрыштарының

Қосындысы

Сумма всех углов

Sum of all angles

Төртбұрыш диагоналы

Диагонал

четыреугольника

Diagonal of quadrilateral

Ромб

Ромб

Rhombus

Квадрат

Квадрат

Square

Трапеция

Трапеция

Trapezoid

Тең бүйірлі

Равнобедренная

Isosceles

Тік

Прямая

Right

Ортақ қабырға

Общая сторона

Common side

Тапсырмалар орындалады.

Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.Векторлық шама мен скаляр шаманың қандай айырмашылығы бар? Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?

Физикалық шамалар қалай бөлінген еді?

Скаляр шама дегеніміз не?

Вектордың ұзындығын қалай табамыз?

Векторларға амалдар қолдануға болады ма?

Қандай? Нәтижесі не болады?

Векторды векторға көбейтуге болады ма? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар?

Жаңа материалды түсіндіру (Жұптық жұмыс, тілдік дағдыларды дамыту)

Жұппен жұмыс жасай отырып, келесі тұжырымдарды негіздеуге тырысыңыздар:

Анықтама.Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады

A BCD трапеция, AD // BC

1 –сурет

AD мен ВС трапеция табандары деп, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады, АВ мен CD бүйір қабырғалары болып табылады.

Трапецияның бүйір қабырғалары тең болса, ол теңбүйірлі трапеция деп аталады.

2 –суретMNKF теңбүйірлі трапеция

Егер трапецияның бір бұрышы тік болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады.

3 –суретDEFK тікбұрышты трапеция

Трапецияның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп аталады. 2-суреттегі MNKF трапециясында ND MF , ND кесіндісі N төбесінен MF табанына түсірілген биіктік болып тұр. Трапецияның қарсы жатқан төбелерін қосатын кесінді трапецияның диагоналі деп аталады.4-суреттегіDEFK трапециясында EK мен DF диагональдар болады.

Теңбүйірлі трапецияның кейбір қасиеттері

1-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең болады.

2-қасиет. Теңбүйірлі трапецияның диагональдары тең болады.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

Кері байланыс

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.

Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Понравилась публикация? Поделиться прямо сейчас:
Для всех тех, кто учит детей